HISTORIA FOTOBUDKI

      Zapewne zastanawia Was jak to wszystko się zaczęło? Otóż pomysł na fotobudkę narodził się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze urządzenie skonstruował Anatol Josepho – imigrant z Syberii. W 1925 roku opatentował swój wynalazek, a następnie otworzył na Broadwayu „Studio Photomat”.

W 1927 r. Anatol M. Josepho sprzedał swój wynalazek za 1 milion dolarów Henry’emu Morgenthau. Henry Morgenthau powiedział: „Wierzę, że dzięki wynalazkowi pana Josepho, możemy uczynić osobistą fotografię szeroko dostępną i tanią dla mas tego kraju. W dziedzinie fotografii chcemy dokonać tego, czego dokonał Woolworth w branży handlowej i Ford w branży samochodowej”. Fotobudkę odwiedzało 7,5 tysiąca osób dziennie, które stały w kolejce, aby zrobić sobie kilka zdjęć na jednym pasku za kwotę 25 centów. „Studio Photomaton” stało się znane jako „najlepsze miejsce na Broadwayu do wydania ćwierć dolara”. Wśród osób czekających do zrobienia sobie zdjęć w fotobudce byli m.in. gubernator stanu Nowy Jork. Henry Morgenthau utworzył konsorcjum Photomaton Inc., natomiast Anatol Josepho został wiceprezesem tego konsorcjum i doradcą technicznym. Był on odpowiedzialny za produkcję. Photomaton Inc. już w roku 1927 rozstawiło 120 maszyn w kraju (USA), Wielkiej Brytanii, RPA, Szanghaj i w innych krajach. Były one rozstawiane w centrach handlowych, parkach rozrywki, i na dworcach autobusowych. W 1933 roku istniały 240 studia w Stanach Zjednoczonych i 140 studia we Francji.

źródło: www.theguardian.com
źródło: www.pinterest.com

Obecnie fotobudki można spotkać w wielu centrach handlowych gdzie po uiszczeniu opłaty można wykonać kilka fotek. Można także wynająć fotobudkę jako dodatkową atrakcję na uroczystościach i imprezy organizowanych. W obu przypadkach istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się dostarczaniem usług fotobudek. Jedną z takich firm jest nasza firma FEJSBUDKA.PL

źródło: www.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *